Dziś jest: wtorek 12 grudnia 2017 | Imieniny obchodzą: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary

Skarby z iglicy

Skarby z iglicy

Na początku września 2015 roku Archiwum Państwowe w Olsztynie przekazało Gminie światłokopie dokumentów znalezionych w 2001 roku w iglicy wraz z ich tłumaczeniami.

Ponizej przedstawiamy pliki jpg ww. dokumentów

Dokument pergaminowy z datą 1586 roku:

         


 

 Dokument pergaminowy z datą 1622 roku

    

Dokument papierowy z datą 1669 roku:

 

 

Dokument pergaminowy z 1721 roku:

 

Dokument papierowy datowany na 1832 rok:


W dniu 16 lutego.2015 roku w Sali Ratuszowej Urzędu Miejskiego doszło do przekazania Archiwum Państwowemu w Olsztynie 5 dokumentów odnalezionych w 2001 roku w iglicy wieży Ratusza Miejskiego w Ornecie. Dwa dokumenty papierowe oraz trzy pergaminowe to rękopisy wytworzone od XVI do XIX wieku. Zawierają informacje z tego okresu, które niewątpliwie poszerzą wiedzę historyczną o naszym mieście i regionie. W iglicy wieży ratuszowej zostały umieszczone w 1832 roku. Ich obecny stan zachowania, pomimo upływu blisko 450 lat (w przypadku najstarszego dokumentu) - specjaliści Archiwum Państwowego oceniają jako bardzo dobry. Archiwum Państwowe posiada odpowiedni personel, środki i warunki do ich zabezpieczenia i przechowywania, których nie moglibyśmy spełnić bez wykonania znacząco finansowo inwestycji w instalacje i dodatkowe wyposażenie oraz na przygotowanie – pierwszą konserwację i kolejne okresowe. Orneta otrzyma w zamian światłokopie przekazanych dokumentów oraz ich pełne tłumaczenie, które będą eksponowane w Galerii Dziedzictwa Ornety w Ratuszu Miejskim.
W uroczystym przekazaniu uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych : Burmistrz Ireneusz Popiel, Zastępca Burmistrza Ornety Andrzej Gierlof, Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Uzar, pracownicy urzędu , mieszkańcy i młodzież szkolna, a ze strony Archiwum Państwowego w Olsztynie Dyrektor Archiwum – prof. dr hab. Norbert Kasparek , Zastępca Dyrektora p. Beata Wacławik oraz Kierownik Oddziału Konserwacji Archiwaliów p. Monika Bogacz –Walska.
Uroczystość uświetnił krótki występ zespołu „Ornecianie”, który wykonał pieśni o pięknej Ornecie.
Wydarzenie rejestrowało Polskie Radio Olsztyn oraz lokalna TV

 

  W dniu 10.09.2001 r. dokonano komisyjnego otwarcia ołowianego pojemnika znajdującego się w kuli iglicy wieży Ratusza Miejskiego w Ornecie.
W obecności Burmistrzów, członków Zarządu Miasta i Gminy Orneta, Konserwatorów Zabytków z Elbląga, pracowników firmy budowlanej "BUDOKAR", wykonującej remont wieży Ratusza Przy otwarciu tuby stwierdzono zawartość dokumentów w ilości 5 sztuk spisane odręcznie:
- jeden z roku 1721
- jeden z roku 1832
- jeden z roku 1669
- dwa dokumenty spisane po łacinie
W/w dokumenty zostały skopiowane, dołączono kolejny dokument zawierający najważniejsze informacje z życia Miasta i Gminy Orneta i w dniu 2 października 2001 roku zostały zamknięte w tubie i umieszczone w iglicy Ratusza.

G a l e r i a

AktualnościUrząd MiejskiMapa OrnetyHistoria i legendyMiasta partnerskieOgłoszenia i informacjeOświata, Kultura i SportFundusze EuropejskieKomunikacjaOpieka zdrowotnaWypoczynekGospodarka OdpadamiDecyzje ŚrodowiskoweFirmyInformacja turystycznaOrganizacje pozarządoweBezpieczne Miasto i Gmina OrnetaSołtysiPrzetargi i ogłoszeniaLinkiSesje Rady Miejskiej - materiał videoPolityka Jakości w Urzędzie MiejskimWydarzenia - Placówki Oświatowe i inneStrefa Przedsiębiorczości Umowy z UEJoannici - oddział miejscowy w OrnecieInwestycje, Remonty, Oferta InwestycyjnaMłodzieżowa Rada MiejskaRada SeniorówCzyste powietrze